A VIZSGADRUKK LEGYŐZHETŐ?!
Első látásra óriásinak tűnik a feladat – négy év anyagát, 1 év alatt megtanulni vagy legalábbis átismételni, feleleveníteni -, de korántsem lehetetlen.
Néhány apró trükkel megkönnyíthető a biflázás és a vizsgázás, és az sem mellékes, hogy mindennek az egyetemi, főiskolai évek alatt is hasznát vesszük majd.
Az érettségin az 1 év alatt megszerzett tudásról kell számot adni, ami ugye 4 évet foglal magában, rövidített tempóban!
Ennek különös tétje is van, hiszen nemcsak egy osztályzat, hanem akár a jövőnk is múlhat azon, bekerülünk-e a hőn áhított munkahelyre, pozícióra, egyetemre, főiskolára és szakra.
További részletek
Sok hallgató úgy érzi, hogy az érettségi vizsga különleges élethelyzet, ahol többnyire megfigyelve érezik magukat, miközben számot adnak tudásukról. Ez sokakban indokolatlan félelmeket gerjeszthet: mialatt a kérdésekre adandó válaszokon töprengenek, elkezdenek azon is morfondírozni, hogy „vajon mit gondolnak majd rólam a vizsgáztatók”? Egyfajta stresszhelyzet ez, amivel egy először érettségiző hallgató még nem találkozhatott, hiszen korábban nem kellett ilyen mennyiségű anyagból készülnie egy számonkérésre, és valószínűleg nem felelt még szóban egy többfős bizottság előtt sem. Bármilyen furcsán is hangzik, a jó teljesítményhez bizonyos mértékig szükség van a stresszre, ez ugyanis kihozza a rejtett képességeket, javítja a teljesítményt. Azt kell kivédeni, hogy túlságosan eluralkodjon rajtunk az izgalom.
HA TEHETJÜK, GYAKOROLJUK A VIZSGAHELYZETET
De hogyan küzdhetjük le a vizsga okozta stresszt?
Természetesen a vizsgahelyzet gyakorlásával!
Képzeljük el, ahogy bemegyünk és idegen emberek előtt adunk számot a tudásunkról – sikerrel. Ne arra gondoljunk, hogy nem jut eszünkbe a szöveg, megbukunk, hanem épp ellenkezőleg: mindenre emlékszünk, minden kérdésre tudunk válaszolni és jó jegyet kapunk. Fokozatosan barátkozzunk meg ezzel a képpel, de ha ennek ellenére mégis izgulunk, akkor távolítsuk el egy kicsit – keressünk valami kellemes elfoglaltságot, hallgassunk zenét stb., és ha megnyugodtunk, kezdjük elölről. A vizsgahelyzet gyakorlásában sokat segíthetnek a szülők és a barátok. Kérjük meg őket, játsszák el a vizsgabizottság szerepét, miközben mi felmondjuk a tanultakat.
Sokat csökkenthet az is a vizsgadrukkon, ha kicsit „bejáratjuk” azt a ruhát, amit fel szeretnék venni a szóbeli vagy az írásbeli vizsgára. A házi vizsgán azt is kipróbálhatjuk, hogyan érezzük magunkat öltönyben vagy kosztümben, így nem „élesben” derül ki, hogy kényelmetlen a zakó, szorít a nyakkendő, a szoknya vagy a cipő.
A vizsgahelyzet a szervezetünket is igénybe veszi.
Szüksége van energiapótlásra, közvetlenül cukorra, ezért érdemes csokit, szőlőcukrot, innivalót vinni magunkkal.
AZ ISMERŐS KÖRNYEZET SEGÍTHET
Sokan csak a kedvenc tollukkal hajlandóak írni, vagy a baráttól/barátnőtől kapott plüssmackót és más apróságokat is bepakolják a táskába. Ezek a dolgok is segíthetnek, hogy feloldódjunk, kevésbé izguljunk – ha a mackó ott ült az asztalon, miközben tanultunk és a vizsgán is kitesszük a padra, akkor máris ismerősebbé, barátságosabbá válik a helyzet.
Ezt a komfortérzést erősítheti, ha felidézzük, milyen testhelyzetben tanultunk.
Az emlékezet egy része rögzíti a testtartásbeli dolgokat, a hangulatunkat, és ennek felidézése önmagában segítheti az információk előhívását.
A legjobb persze, ha már eleve az íróasztalnál ülve készülünk, de lehet, hogy valaki éppen hason fekve vagy a földön, törökülésben, esetleg fel-alá járkálva szeret tanulni.
A MAGBIZTOS FELLÉPÉS TANULHATÓ
Vannak, akik még a vizsga előtti utolsó percekben is lázasan bújják a jegyzeteiket, könyveiket, vagy éppen a többiekkel beszélik át a tananyagot.
Egyeseknek ez még egy utolsó lökést ad, de a diákok többségénél csak fokozza a stresszt.
A szóbeli vizsgán meg kell győznünk a vizsgáztatókat, hogy mi vagyunk a legjobb jelöltek. Érdemes keresni a szemkontaktust – ez nem könnyű, különösen, ha izgulunk, de ezt is lehet gyakorolni. Ha nem a tollunkat babráljuk és a fal helyett a velünk szemben ülő tanárokra nézünk, megerősítést kaphatunk a válaszainkról: tényleg jót mondtunk, jó irányból közelítjük meg a kérdést?
Ha figyelünk a vizsgáztatók testbeszédére – pl. eltorzult arc, összevont szemöldök -, korrigálni tudjuk a mondandónkat.
Ha pont az nem jut eszünkbe, ami kell, akkor tegyünk egy gondolati kört: foglaljuk össze az addig elmondottakat, vegyük sorra, mit lehetne még megemlíteni a témával kapcsolatban, így könnyebben eszünkbe jut a konkrét válasz is. Majd kössük össze egy ehhez hasonló fordulattal: „mindez kevésbé fontos, mert a lényeg az, hogy…” – és folytassuk ott, ahol korábban megakadtunk.
Ez sokkal jobb megoldás, mintha csak ülünk és hallgatunk.
Az írásbeli vizsgán az a legfontosabb, hogy ne essünk neki a feladatlapnak, hanem először olvassuk át figyelmesen a kérdéseket. Azzal a feladattal kezdjük a kidolgozást, amire biztosan tudjuk a választ – akár tesztről, akár esszékérdésről van szó.
A teszteknél négy válaszlehetőség esetén 25 százalék esélyünk van eltalálni a helyes választ, még akkor is, ha fogalmunk sincs a kérdésről.
Tehát mindenképpen jelöljünk be valamit – kivéve, ha a rossz válaszért pontlevonás jár.
Az esszékérdések kidolgozása előtt érdemes még egyszer átfutni a tesztet, hátha akad közte olyan ötlet, amit hasznosíthatunk.
Kidolgozás előtt gyűjtsük össze a kulcsszavakat a lap tetejére, így biztosan csak a lényeget vetjük papírra, nem veszünk el a lényegtelen részletekben.
A vizsgáztatók pont ezekre a kulcsszavakra vadásznak – tehát ha odaírjuk őket, akkor van esélyünk arra, hogy pontot kapunk rá.
Üdvözlettel:
Iskolavezetés
Hogyan használd készüléshez a vizuális memóriád?
Számos módja van annak, hogy élesebbé tedd az eszedet a vizsga előtt, hogy jobban megragadjanak részletek, és így a kellő időben fel tudd őket idézni – a legegyszerűbb módszer az, hogy ha a vizuális memóriádra támaszkodsz.
Már az is rengeteget segíthet, ha nem egyszerűen fekete-fehér, monoton módon teleírt oldalakról tanulsz.
A saját kézzel készített jegyzeteket máris sokkal jobban memorizálni tudod, de ennél még jobb, ha kicsit kidekorálod a tanulnivalót.
További részletek
Használj színes tollakat például – nem kell persze mindent színessel írni, de ha különféle színekkel emeled ki a fontosabb részleteket, akár a címeket, alcímeket, máris könnyebben tudsz majd emlékezni.
Persze a sorkiemelő is sokat segíthet, de akkor már érdemes több színt használni, és tényleg csak a fontosabb részleteket húzd ki.
Az sem baj, ha jegyzetkészítéskor vagy akár tanulás közben firkálgatsz, rajzolgatsz az oldalakra, a kis illusztrációk is segítenek majd később jobban felidézni az adatokat.
A memóriapalota technikája is igen hasznos lehet – ez a nagyon egyszerű módszer annyiból áll, hogy elképzeltek magatokban egy jól ismert épületet, helyszínt vagy éppen útvonalat, és képzeletben a megjegyzendő dolgokat elhelyezitek benne.
Ha például az Árpád-házi Királyokat, szeretnétek megtanulni, képzeljétek el az útvonalat, amin miden reggel eljuttok az iskolába, és egy-egy pontra képzeletben állítsátok oda az uralkodókat – később, ha elképzelitek, hogy ismét végigjárjátok az útvonalat, meglepően könnyen képesek lesztek majd felidézni, amire szükségetek van.
Ez igaz lehet minden vizsgára, legfőképpen az érettségi vizsgára!
Üdvözlettel:
Iskolavezetés

Mit egyél vizsga előtt és közben?
Nyilván mindannyian hallottátok már, hogy az is hatással lehet gondolkodási képességeitekre, mit esztek, mit fogyasztotok a tanulás vagy éppen a vizsga közben.Tehát mi az, amit a koffeinen kívül érdemes még a szervezetetekbe juttatni?
További részletek
Senkinek sem meglepő, mégsem lehet eleget ismételni – a csokoládé kiváló élénkítő hatással lehet az agyra. Számos tudományos kutatás jutott már erre a következtetésre, hiszen nem csak a gondolkodásban segít, de jobb kedvre is derít, a depresszió ellen is hatásos, tehát összességében nagyon jó hatással lehet kedélyállapototokra is.
Szóval igyekezzetek ne a készülés napjaiban csokimentes diétába kezdeni, ráértek arra néhány nappal később is. És tartsátok észben, hogy elsősorban az étcsoki az, ami segíthet, mivel több természetes kakaó, így több jótékony hatású flavonoid is található benne.
Jó barátra lelhettek a diákcsemegében is, amelynek a neve sem véletlen – ezt akár különféle müzli szeletekkel is kínálhatjátok, és azért lehetnek jó hatással, mert a bennük található magnézium segít megelőzni a fáradtságot, csökkenti a stresszt, az E- és B1 vitaminok segítségével pedig az agy képes hatékonyabban felhasználni a glükózt.
A szőlőcukor is segíthet, napi 110-140 gramm elfogyasztása a mindennapokban is jól jöhet – vizsgaidőszakban pedig nagyobb mennyiségtől sem kell visszariadni.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy egyenletesen “adagoljátok”.
A hatása ugyanis meglehetősen rövidtávú, legfeljebb egy óráig tart.
Vizsgán azonban kifejezetten hasznos lehet egy csomag.
Az energiaitalokra sokan esküsznek, ezekkel azonban nem árt vigyázni. Bár ma már nem sok olyan kapható a boltokban, amely károsabb anyagokat tartalmazna, még így sem használnak túl sokat például a szívnek, emelik a vérnyomást és a pulzust, megkérik az árát az éberségnek.
Helyettük próbálkozzatok különféle teákkal inkább – a fekete és zöld teák között számos olyat találtok, amely nem csak ébren tartani segít, de magas antioxidáns tartalmával a szervezetre is jótékony hatással van, és érzékenyebb gyomrúak is fogyaszthatják.
Ebből napi 8-10 pohárral is fogyaszthattok, ennél többet azonban ne, hiszen ez is okozhat túlságosan nagy mennyiségben például máj- és veseműködési zavarokat.
Mindemellett ne hanyagoljátok el az evést, szánjátok rá azt a napi néhány percet, hiszen éhesen nem lesztek képesek megfelelően koncentrálni, de szervezetetek sem működik majd a leghatékonyabban.
Üdvözlettel:
Iskolavezetés

Készülj okostelefonnal az érettségire!
Aki okostelefonját szeretné használni a készülés során, a természettudományos tárgyak esetén is megteheti ezt – a modern technológia nem csak azokon segít, akik évszámokat vagy verseket akarnak tanulni, de függvényeket és vegyületeket is megjeleníthet nekünk könnyen és gyorsan.
További részletek
A kémiára készülőknek nagy segítség lehet például a Periodic Table applikáció, amely nevéhez híven az ismert elemekről nyújthat nekünk részletes információkat. Megtekinthetünk számos különféle tulajdonságot, elektronszerkezetet, termodinamikai és elektromágneses kérdésekben is választ kaphatunk.
Akik a matek szóbeli előtt szeretnének gyakorolni és nincsen megfelelő számológépük, azok letölthetik például a PCalc Lite iPhone-os alkalmazást, amely komoly tudományos számológépet bocsájt rendelkezésünkre, vagy éppen a Graphing Calculatort, amely trigonometrikus egyenletek megjelenítésére képes. Androidon is tesztelhetjük a tudásunkat, a Math Workout napi kvízei segítségével élesen tarthatjuk elménket, mielőtt a bizottság elé állnánk. Persze akármilyen remek kalkulátorokat tölthetünk is le, ezeket a szóbelire sajnos nem vihetjük magunkkal, de a készülés során nagy segítségünkre lehetnek emelt és középszinten egyaránt.
Azok sem maradnak hoppon persze, akik valamilyen idegen nyelvből vizsgáznak. Szótárapplikáció számtalan található a különféle platformokra, Androidra például az SE Develop az egyik legjobb választás, illetve a több nyelvre is elérhető Office Dictionary Pro. A TinyAppWorks szintén remek, ráadásul online szótárakat kínál, többek között angol, német, francia, olasz, spanyol, portugál, svéd, finn és holland nyelveken.
Üdvözlettel:
Iskolavezetés

MIT ILLIK A SZÓBELI VIZSGÁN, ÉS MIT NE TEGYÉL!
A szóbeli vizsgán elsősorban a tudásodat, felkészültségedet és előadó-képességedet díjazzák majd, tehát nagyrészt azon múlik, milyen jegyet kapsz, hogy mennyire tanultál lelkiismeretesen az elmúlt hetekben vagy akár években.
De legyünk őszinték – atlétában, fél óra késéssel, rágózva megjelenve annyi eséllyel indulsz legfeljebb, mint sánta hintaló az epsomi derbyn.
Kezdjük tehát az öltözékkel.
További részletek
Nagyon fontos a férfiaknál az öltöny viselése, az írásbeli és szóbeli érettségin egyaránt.
Hölgyeknél kosztüm vagy valami nagyon elegáns ünneplő öltözet szükséges az írásbeli és szóbeli érettségin egyaránt!
Az írásbelin ugyan nem sokat számít, hogyan jelensz meg, a szóbelin ugyanakkor ruhád igen nagymértékben felelős azért, hogy milyen első benyomást teszel majd a bizottság tagjaira.
Tehát amit magadra kell húznod, az az ünneplő öltözet.
Kerüld a kihívó ruhákat, a rikító sminket, a túlságosan laza darabokat, hagyd inkább a szekrényben ezeket a cuccokat, és tartalékold őket a vizsgázás utánra, amikor is együtt megünnepeljük az érettségi banketten a sikeres érettségi bizonyítványodat!
Fontos a pontosság!
Arra nagyon fontos oda figyelned, hogy idejében odaérj a vizsgára!
Az elvárás az, hogy legalább a vizsga kezdete előtt fél órával már a helyszínen tartózkodj.
A pontos érkezéshez számolj mindenféle esetleges lehetőségre, ami közbejöhet….., esetleg kimarad egy busz, késik a vonat, dugó vagy csőtörés lesz, és egy kellően korai időpontban indulj útnak.
Ha időben beértél, első dolgod lehetőleg az legyen, hogy kikapcsolod a mobilodat – hidd el, mérhetetlenül kínos lehet, ha éppen felelés közben szólal meg.
És mellőzd a puskázást is – a középszintű érettségin mindössze 25 százalékot kell elérned, hogy átmenj, és az osztályzás egyébként sem különösebben szigorú, a puskázás viszont, különösen a szóbelin, nem csak könnyen kiszúrható, de nagy bajba is keverhet.
Ha azon gondolkozol, hogy vajon illik-e enni-inni a vizsgán, inkább ne tedd, hiszen sok felügyelő Pedagógus ezt nem nagyon díjazza!
Szóbelin, ha tételkidolgozás közben eszel egy gondolkodássegítő csokit vagy iszol egy kis folyadékot, hidd el senkit nem fog megbotránkoztatni.
Érdemes ugyanakkor óvakodnod a szénsavas üdítőktől – ha felrázod őket, néhány rendkívül kellemetlen pillanatot okozhatnak neked.
Ezért jobban teszed, ha mentes ásványvizet fogyasztasz a vizsgákon!
Üdvözlettel:
Iskolavezetés